Днешният свят и неговите предизвикателства са много комплексни и динамични, което налага търсене на различни и алтернативни начини на водене/лидерство и учене. Все по-често ни се налага да активираме колективната интелигентност и да привлечем всички в една група да поемат отговорност и лидерство. Имаме нужда от обща визия за посоката, в която вървим заедно.
Също така, особено в България, има нужда от място, където да учим, без да бъдем съдени и без идеите ни бързо да биват убивани. В същото време някои предизвикателства ни притискат и изискват бързи и решителни действия. Понякога имаме нужда от определени структури и ред. Ключът към трансформационната промяна е именно в навигирането между прекалено много ред и контрол и прекалено много хаос.
От стотици години мисленето на обществото е най-вече водено от ‘рационалното’. Свикнали сме да разбираме нещата, научно и методично и да контролираме нещата около нас. Така виждаме и организациите – като машини, които се движат по ясно определен път, с ясни роли и предвидими резултати.
В един комплексен и сложен свят, какъвто е днешният, ‘механичният’ начин на мислене може би не е винаги адекватен. Ето защо много хора започват да разглеждат организациите като живи системи. Живите системи съществуват навсякъде около нас – в природата (бактериите, които формират колонии, или пък мравките, които с общи усилия изграждат мравуняци стотици пъти по-големи от самите тях). Живите системи имат две удивителни качества: 1) те се само-организират и 2) само-организацията може да доведе до раждането на нещо ново, несъществувало досега. Тогава 1+1=11 или нещо съвсем друго и неочаквано!
Хаос и ред
Хаос, ред и контрол – това са различни състояния на битието и опита ни. Често се чувстваме най-сигурно в състояние на ред, а някои от нас и – контрол. Ако нещата са извън контрол става страшно и ние започваме да търсим предвидимостта. Ако разглеждаме организациите като машини ще се опитаме да останем в областта на реда и контрола, където всичко е предвидимо и сигурно. Там произвеждаме повече от статус кво, ‘повече от същото’ – това понякога е точно от това, от което имаме нужда.
Светът и времената, в които живеем, обаче, не са нито предвидими, нито стабилни и ‘повече от същото’ не помага за решаването на най-актуалните ни проблеми. Ако търсим наистина иновативни решения можем да ги намерим в областта между хаоса и реда – т.нар. chaordic (английски – комбинация от chaos – хаос и order – ред) пътека. Тази пътека е описание на природата и света около нас. ‘На ръба на хаоса’ е мястото където стават иновациите, където нещата не са твърдо решени и са достатъчно гъвкави за да се появят нови взаимовръзки и решения. Нови нива на ред изникват от хаоса. Както и в природата, така и в организациите пространството между реда и хаоса ни довежда до новости – колективното учене и иновации в реално време. Вместо да се опитваме да контролираме и най-малкия детайл в организациите или обществото ‘отгоре-надолу’, много лидери виждат нуждата да насърчат проявяването на колективната интелигентност и мъдрост на всеки един от хората. Това често е объркан и хаотичен процес, преди да достигнем до яснота и точност.
Изкуството Art of Hosting е да намерим този крехък баланс между хаоса и реда. Ако останем твърде дълго от която и да е страна тогава ставаме непродуктивни. В крайността на хаоса е т.нар. разрушителен хаос. В другата крайност е абсолютният стриктен контрол – където няма никакво движение и инициатива. Тези двете крайности са представени от апатията и бунтарството, които се различават коренно от търсенето на този баланс.
Обучение по метода Art of Hosting учи как да поддържаме този крехък баланс между структурата, реда, сигурността и хаоса, непредвидимостта, изненадата. Учи да се доверяваме на раждащото се на момента, учи на гъвкавост в някаква рамка, на предвидимост, но в широки граници.
Първото обучение за България по метода Art of Hosting ще се проведе:
Кога: 17 – 19 май 2013
Регистрация: www.aopleadership.org
Къде: Обучителен център на БЧК в Долни Лозен, София.
Информация на сайта: www.aopleadership.org (на английски език)
Информация във Facebook: The Art of Participatory Leadership
Контакт с организаторите: aohbulgaria@gmail.com
Моля имайте предвид, че обучението се провежда на английски език и превод не е предвиден.