Предизвикателство ли е за личността да бъде тя емоционално интелигентна и можем ли като родители и възпитатели да подкрепим децата в посока осъществяване на здравословната им емоционална връзка със себе си?
Емоционалната интелигентност се изгражда, както всяка друга форма на интелигентност. Този вид знание ни позволява да преценяваме кога и колко да изразим и кога и колко да задържим емоциите си, което в основата на адаптацията, тоест на здравето. В съвременното общество е важно родителите и възпитателите да развиват себепознанието у децата. Всеки човек е една вселена и като всяка вселена той притежава богатства, възможности, ресурси, тайни, загадки, закони и сили, на които се подчинява. Колкото по-добре познаваме вселената си, толкова по-добре живеем в нея, толкова по-уютно и сигурно се чувстваме там.
Как според Вас бихме могли да намерим <общ език> с децата посредством емоцията и спонтанния й израз?
Човеците сме емоционални същества и това е едно от богатствата ни. Емоциите са универсалния език, който всички разбираме – големи, малки, черни, бели, богати и бедни.
Според Вас съществува ли реална причина да смятаме, че емоцията може да бъде ключ към благотворното взаимодействие с децата?
Изразявайки емоциите си ние даваме пример на децата си, че това е нещо естествено и нормално, а подбирайки начините, по които да изразим емоциите си им дава модел за справяне. Защото емоциите са енергия, енергия, която се появява с всяка наша вътрешна потребност или при провокация от средата. А генерирана веднъж енергията не се губи, а само търси посока за изява. Възпитанието, в емоционалната интелигентност е именно да подскажем на децата си градивната посока на , в която да насочат енергията си.
Можем ли чрез осъзнаването на собствените си емоции на възрастни да спестим множество неблагоприятни моменти в цялостното бъдещо развитие на децата?
Родителите са първата среда и основа на детето, в този смисъл, колкото по-добре се развива и функционира средата, толкова по-добра почва за детето би била.
Какви са предимствата на емоционално грамотните подрастващи?
Ако се замислим ще открием, че повечето проблеми, трудности, страхове, комплекси, тревожност се дължат на липса, недостиг или изкривяване на информацията. Себепознанието ни дава възможност да боравим с повече и по-качествена информация, за нас самите, и така създава чувство на увереност, сигурност и стабилност. Освен това, ако разберем собствената си вселена ще можем по-лесно да разберем и приемем чуждата, което чувствително ще подобри връзките и комуникацията ни с околните, които се явяват средата, в която функционираме.
Кои са най-основните стъпки в подпомагането на децата в това да са емоционално образовани? Защо е важно емоциите на децата да имат централно място в процеса на жизненото им развитие? По какъв начин емоционалната интелигентност на децата би изградила доверието им към света и околните?
Важно е да се отделя време за опознаване на емоционалния свят на детето, както от родителите, така и от образователните и възпитателни институции. Би било прекрасно да се въведе час по себепознание. Няма как да живеем добре, ако не знаем какво е ‘добре’ за всеки от нас. Човек първо се свързва със себе си, с душата си, там може да най-доброто решение – защото то е там, в него. Това е първата стъпка, защото огромната част от проблемите идват от това, че хората са загубили връзката със себе си. Те са спрели да се чуват, да се усещат, да се разбират и една голяма част от действията, които извършват, не са в тяхна полза, защото преди това не са си дали просто времето, необходимо им да осъзнаят от какво имат нужда и тогава да реагират. Просто правим някакви неща автоматично. Затова първата стъпка е да се свържем със себе си, да се опознаем, след това можем да се открием къде са ограниченията ни и къде ресурсите.
Ирина Кирякова е психолог и психотерапевт. Притежава близо 10 години стаж в областта. Ирина Кирякова е лектор на Форум Пространство за общуване, който тази година е посветен на Емоционалното образование в България. Форумът е замислен като комбинация от лекции и практически срещи, представящи темите за ненасилствена комуникация, емпатия и емоционална грамотност.