
Емоциите и децата (2 част)
4. Научете ги да разрешават проблемите си
Чувствата са съобщения, а не блато, в което да затънем. Научете детето си да диша, да ги почувства, да ги приеме, а не да се поддава на първоначалната си реакция. А след като …
Чувствата са съобщения, а не блато, в което да затънем. Научете детето си да диша, да ги почувства, да ги приеме, а не да се поддава на първоначалната си реакция. А след като …
Искате ли да възпитате емоционално интелигентно дете? Ето няколко препоръчителни стъпки.
Дори и да не можете да направите нищо, когато детето ви е разстроено, присъствайте емпатично за него. Самото разбиране …
Ако децата не искат да споделят, то не е защото нямат какво да кажат, а защото не сме успели да ги поканим по начин, който внушава доверие.
Често си мислим, че мълчанието е липса на комуникация, но реално мълчанието Е …
Живеем във време, в което сме затрупани от информация и съвети как да отглеждаме здрави деца, които да станат пълноценни личности. Често се лутаме между противоречиви подходи и не успяваме да постигнем желаните резултати.
Още повече, че трудно могат да …
Семинарна вечер посветена на поставянето на граници от страна на родителите към децата, на тестването на границите от страна на децата, на правилата и техния смисъл и за деца и родители и принципите на ненасилие.
Oсновни теми:
______________________
– Границите …
Тръгването на децата на детска градина/кооператив е емоционален момент и за родители и за деца, и често се преживява като кризисен момент в семейството.
Кои са трудностите за децата и кои за родителите и как да сме подготвени и …
Форум Пространство за общуване 2015 е посветен на темата за «Трудните» деца в семейна и училищна среда. Във фокус е процесът на учене и преподаване в училищна среда и трудностите, които срещат деца, родители и учители. Ще има представяния …
Фиданка Чингова-Тодорова изучава философия в Софийски университет Св. Климент Охридски с интерес към философия на естетиката. В момента завършва обучението си за арт терапевт в Българската Асоциация по Арт Терапия (БААТ). От 2005 година се занимава активно и професионално с |
Възможно е като родители да имаме склонност да избягваме конфликтите във взаимодействието си с децата. Но несъгласието е естествена част от връзката родител – дете и здравословна (макар и рядко забавна) интеракция. Иронията е, че ако практикуваме изкуството на уважителното …
За да обсъждаме някакъв проблем трябва да заявим параметрите, в които ще го анализираме, да го уточним и локализираме.
Работещ подход за решаване на проблемните отношения родители – деца предлага методът на фамилните системни констелации. Създаден в резултат на усилията …
Има моменти, в които всеки от нас се нуждае от допълнителна подкрепа и в зависимост от ситуацията тя приема различна форма и степен. Обикновено, трудността се удвоява, когато тя е и единствения фокус. Позитивната трансформация идва, когато се запознаем с …
Мария Цанева завършва педагогика и психология в СУ ‘Св. Климент Охридски’. Повече от двадесет години тя работи в системата на образованието. Има опит като учител, кариерен консултант, а в момента работи като училищен психолог в голямо столично училище. Тя е …
Моника Славчева е дъщеря, майка, съпруга, учител, педагогически съветник, психолог. Във всичките си роли тя се стреми да живее с принципите на ненасилието. Работи в системата на образованието повече от 20 години. Практикуващ психотерапевт е в школата по Позитивна психотерапия, …
Мирослава Делчева-Пепелджийска е магистър по фармация, класически хомеопат и шуслеров терапевт. Провежда обучения за емоционална грамотност за деца, лекции и курсове за родители и учители за емпатия, ненасилствена комуникация и емоционално здраве. Това, което я мотивира е желанието й да …
Убедена съм, че всяко нещо, което искаме от децата си имаме първо да им покажем как се дава. Ако искаме да ни чуват, имаме да ги чуем. Ако искаме да ни вярват, имаме да им вярваме. Ако искаме съдействие имаме …
Емилия Илиева-Крайнова е един от първите обучители по ненасилствена комуникацията (ННК) за България, който развива системно през последните 10 години. Емилия организира първите за България събития с използването на методите «Световно кафене», «Семинари за създаване на бъдещето» и «Технология на …
Стефан Йорданов има дългогодишен опит в областта на приобщаващото образование, закрилата на детето и детското участие като експерт в Център за приобщаващо образование. Предишният му опит е свързан с българската програма на британската неправителствена организация за защита на детските права …
Имало едно момиченце, което много, ама много обичало снега. Всяка година чакало сезона на ръкавичките, снежните човеци и белите пътеки. Още щом окапвали листата наесен запявало песнички за привличане на снега, наричало си желания какво ще прави от сняг и …
– Мамо, боли ме глава – каза Гого и погледна тъжно майка си, която приготвяше закуската.
– Така ли? – загрижено отговори тя и провери челото му за температура. – Я, ела да поседнем двамата за малко.
Гого гледаше измъчено, …
Вървим с племеницата Мили в предпразничния Неапол. Светулките на гирляндите мигат. Събрали са целия коледен огън от пъстрите дюкянчета. Небето над нас сияе. Продавачите стоят около красивите коледни ясли – наречени ‘презепе’. Тълпи от туристи и неаполитанци са тръгнали на …
Ню Йорк е град, който кипи от живот, както през деня, така и през нощта. Но на тази дата от календара по улиците нямаше никого. Всички бяха вкъщи и празнуваха най-вълшебния и изпълнен с подаръци празник – Коледа.
Голяма суматоха …
Имало едно време едно много бедно момиче, сираче. Нямало си никого, скитало по улиците, молело за късче хляб. Било голо и босо с една закърпена рокличка.
На Коледа момиченцето скитало по улиците, които били изпълнени с много хора, бързащи да …
– Знаеш ли дъще Радостта е птица. Когато се радваш в коремчето ти пърхат крилете и, гъделичка те и те кара да се заливаш от смях. Понякога рови с крачета косите ти.. Като кокошчица, но като си радостен не те …
Тази статия съдържа разсъждения на база опита ми с отбиването на едно дете. Считам, че това е незначителен опит, за да има статията амбиции да служи за съвет и насоки за отбиването по принцип. Някои от въпросите обаче вече послужиха …
Много често децата просто ще ИЗБУХНАТ, за да споделят нещо и биха дошли директно при мен, за да ми кажат какво се случва с тях, без значение дали аз не разговарям с някой друг в момента. Е, поне така правеха …
Д-р Шейфър, какво според вас се промени в начина, по който възприемаме родителството в наши дни? Смятате ли, че съвременните родители са по-заинтересовани от това какво мислят експертите?
Светът става все по-концентриран върху нуждите и проблемите, свързани с децата …
За нашите деца, също както и за нас самите, има моменти, в които се налага да се справят с дълбоки и противоречиви чувства, за което се нуждаят от истинско внимание и любов. Без значение колко посветени сме на ролята си …
Почти от раждането бебетата страдат когато друго бебе плаче – реакция, която се смята за първи признаци на емпатия. Бебетата реагират на нещастието на другите, сякаш самите те го изпитват и започват да плачат. На около година децата започват да …
От какво се нуждаят учителите и учениците, какви са техните желания? Според учениците, това което учителите искат от тях е да бъдат тихи и да си пишат домашните. Учениците всъщност искат най-вече учителите да ги изслушват, да уважават техните идеи …
За правилата всички знаем, че създават ред и предвидимост и яснота. Когато ние ги задаваме те са често успешен начин да контролираме реалността, така че да е съзвучна с ценностите ни. Във връзката родител-дете за правилата се казва, че създават …
Автор на статията е Ани Мюлер, известен блогър, който пише за продуктивността, писател и майка на четири деца.
Първо лошата новина – родителството ще намали Вашите творчески способности и добрата новина – намаляването няма да трае дълго, не …
Имаше един виц, събрал в едно изречение съвет от всички настоящи към всички бъдещи родители.
Преди да стана родител имах много теории за възпитание и никаква практика. Сега имам много практика и не следвам нито една теория.
На фона на …
Когато казваме НЕ на децата си, нека не казваме НЕ на тях. Нека казваме НЕ на умората, която би ни принудила да загубим търпение, да изпуснем нерви, да започнем да виждаме в детето си ходещо зло вместо любимо същество.
Ситуации …
Докато седя на масата чакайки обяда си в компанията на двама пъвокласници – малката ми дъщеря и нейн приятел, дочувам от съседната маса, на която седят 3 елегантни дами, монолога на едната. Жената е притеснена за мотивацията на сина си …
В наши дни в сферата на родителството се наблюдава промяна. Извършва се постепенно преобразяване и пренасочване към нови начини на виждане и осъществяване на връзката родител–дете. Старите порядки, с които сме израснали – на безгласните деца, на физическите наказания като …
Първият учебен ден е едно изключително вълнуващо преживяване както за родителите така и за децата. Тържествената атмосфера в училищния двор, цветята, развълнуваните учители, красивите дрехи и прически на учениците подбрани специално за деня, празничната музика, улиците изпълнени с усмихнати и …
В постоянна борба сме с децата ни заради часовете за лягане…. Дъщеря ми се бави прекалено много сутрин и аз закъснявам за работа, защото трябва да я карам на училище….Старая се съзнателно да не повтарям грешките на родителите си, но …
Отраснала съм във време, в което се приемаше, че родителството е като черния дроб– всеки го има, дадено ти е и не е необходимо да правиш нещо по-специално, за да бъдеш родител. Тогава нямаше …
Е, няма от какво да те е страх. Я се стегни, Стига си се ядосвал излишно. Нищо толкова не се е случило., Не плачи! Ти вече си голямо дете! Случвало ли ви се е да казвате на детето …
Наказанията и наградите са толкова популярни, защото привидно пасват на всякакви ситуации, а всъщност именно това ги прави толкова безполезни.
Да си сътрудничим с децата безспорно е по-предизвикателно, защото изисква от нас да погледнем зад поведението и да потърсим нуждата, …
Повечето съвети в книгите за родителството, започват с въпроси като: Как да накараме децата си да правят това, което им наредим? и продължават с многобройни техники, с които да ги контролираме. Две от най-често срещаните техники са заплахите (познати още …
Твоите деца не са твои деца.
Те са синове и дъщери на копнежа на живота за себе си.
Те идват през теб, но не са от теб.
И макар че са с теб не ти принадлежат.
Може да им дадеш …
Твоите деца
не са твои деца.
Те са синове и дъщери
на копнежа към живот за себе си.
Те идват чрез теб,
но не от тебе,
и макар, че са при тебе,
не ти принадлежат.
Халил Джубран, Пророкът
Сигурно …
Защо според вас е важно да насърчаваме децата да изразяват емоциите си?
Причината е същата поради, която насърчаваме децата да се изразяват чрез думи в момента, в който се учат да говорят. А тя е че така могат …
Защо според вас е важно да насърчаваме децата да изразяват емоциите си?
Защото това ще им помогне за в бъдеще да споделят какво се случва с тях през думите, вместо през поведението, ще ги насърчи да изразяват себе …
Защо според вас е важно да насърчаваме децата да изразяват емоциите си?
Емоциите ни подсказват дали в момента имаме/преживяваме това, от което се нуждаем – изразяването им от страна на децата е стъпка в посока на това да …
Защо според вас е важно да насърчаваме децата да изразяват емоциите си?
Защото това улеснява процеса на общуване и разбиране между децата и възрастните. Когато детето забележи, че възрастния се интересува от него и неговите емоции, то се …
Ако отглеждах детето си отново
If I had my child to raise all over again,
Щях първо да изградя самочувствието му и тогава къщата,
I’d build self esteem first, and the house later.
Щях да рисувам с пръсти повече, вместо …
Темата за правилата вкъщи, в детската градина и училището е доста спорна и по въпроса доколко са важни има различни мнения. Според някои от тях децата се чувстват по-сигурни и се ориентират по-лесно, когато има правила и граници. Други пък …
Обикновено всички родители се съгласяват, че би било много лесно да чуваме децата ни какво искат и от какво имат нужда, ако имаме цялото нужно време и търпение, за да изследваме бавно и с внимание и грижа дадена случка или …
Емпатията в контекста на Ненасилствената комуникация (ННК) е умението да чуваме чувствата и потребностите на партньора ни в общуването и да се свързваме с него през тях. Формулирайки въпроси например ‘Тъжно ти е (чувство), защото ти се иска да вземеш …
Активното слушане не е проста техника, която родителите използват, когато детето им има проблем. Това е метод, чрез който набор от основни нагласи влизат в действие. Без тези нагласи методът рядко би бил ефективен – би изглеждал фалшиво, празно, механично, …