Активното слушане не е проста техника, която родителите използват, когато детето им има проблем. Това е метод, чрез който набор от основни нагласи влизат в действие. Без тези нагласи методът рядко би бил ефективен – би изглеждал фалшиво, празно, механично, неискрено.
Някои основни нагласи, които са нужни на един родител, за да слуша активно:
- Трябва да искате да чуете какво има да каже вашето дете. Това означава да отделите време, за да слушате. Ако нямате време, просто си го признайте.
- Трябва наистина да искате да му помогнете за конкретния проблем в конкретния момент. Ако не искате, изчакайте, докато ви се прииска.
- Трябва наистина да сте способни да приемете чувствата му, каквито и да са те или колкото и да са различни от вашите собствени емоции или от тези, които вие си мислите, че детето би трябвало да изпитва. За постигането на такава нагласа е нужно време.
- Трябва дълбоко да се доверявате на способността на детето да се справи със собствените си емоции, да ги отработи и да намери разрешение на проблема си. Ще придобиете това доверие, наблюдавайки как детето ви се справя с проблемите си.
- Трябва да осъзнаете, че емоциите са преходни, а не постоянни. Променят се – омразата може да се превърне в любов, обезсърчаването може бързо да се смени с надежда. Следователно, няма защо да се страхувате от изразяване на емоциите, те няма да останат завинаги с детето. Активното слушане ще ви го покаже.
- Трябва да сте способни да възприемате детето отделно от вас – уникална личност, която вече не е свързана с вас, отделен индивид, когото сте дарили с негов собствен живот и самоличност. Тази отделеност ще ви направи способни, да разрешите на детето да има свои собствени чувства, свое собствено световъзприятие. Само по този начин ще можете да му помагате, защото трябва да бъдете заедно с него (но не и съединени с него), когато има проблеми.
Превод: Ана Златарова–Сербезова
Източник: Аttitudes required to use active listening