
Teen Time е курс за емпатия, себеопознаване и експериментиране за тийнейджъри
Tийнейджърството е период, в който човек не е нито малък, нито голям. Младежите се раздвояват от изкушенията в света на възрастните и трудността да се разделят с безгрижието на детството. Един преходен етап, в който им се налага да взимат решения като зрели, но все още им липсват достатъчно социални умения и финансова свобода – големи сред малките и малки сред големите. И за да е още по-интересен този период в главата и сърцето на юношата бушуват толкова силни и различни емоции, мисли и нужди. Понякога родителите се чувстват безсилни и объркани. Не знаят какво точно да кажат и как да реагират, за да запазят връзката с детето си и да си спестят спорове и караници с него. Родителят вижда пред себе си едно съвсем различно дете, което сякаш не познава. Понякога тийнейдърът се чувства самотен, объркан, безпомощен. Мисли си, че родителите му не го разбират и го ограничават, че го съдят твърде строго, че не виждат колко е пораснал, а продължават да се държат с него като с малко дете.
В този период тийнейджърите поглеждат повече към своите връстници и предпочитат съвети от хора с „техните проблеми”, някой пред когото могат спокойно да споделят за вълненията си и да не получават критики, поучения или наставления, а разбиране и съпреживяване.
Разбирайки нуждите на тийнейджърите и техните родители, и водени от желанието си да ги подкрепим с нашия опит и знания, ние създадохме курс, насочен изцяло към тийнейджърите. Пространство, в което младежите ще могат да опознават и изследват вътрешния си свят и през разбирането на собствените си нужди да се свързват и със света навън. В рамките на курса те ще имат възможност да получат разбиране, подкрепа, идеи,методи и похвати, с които сами ще могат да разрешават трудните и емоционални ситуации, през които преминават. С помощта на емпатия, терапевтични игри, образователен коучинг и свободен разговор всеки от участниците ще може да види собствената си ценност и значимост в процеса на общуване, да открие силните си страни и да си изгради реална самооценка. Всичко това взето заедно ще го подкрепи да заявява и отстоява себе си в унисон с нуждите си.
Курсът има за цел да създаде среда на доверие и приятелство между участниците и да ги подкрепи в:
- Себеопознаването и себеизразяването;
- Разпознаването и назоваването на собствените емоции и тези на другите;
- Разбирането на връзката между емоциите и потребностите;
- Разграничаването на мислите от чувствата и желанията от нуждите;
- Изграждането на връзка със самите себе си;
- Развиването на умения за общуване чрез емпатия;
- Развиване на умения за справяне с конфликтите и мирното им разрешаване
- Умения за изслушване;
- Освобождаването на потенциала през креативност и спонтанност;
- Откриването на личната ценност, уникалност, значимост и силни страни на всеки един.
Подходи, които ще се използват в курса:
-
Емпатия
Емпатията е умението да изслушваме и да се свържем с другите през емоциите, които преживяват и през потребностите, които са провокирали емоциите им. Емпатия е да можеш да се поставиш на мястото на някой друг, „да влезеш в неговоте обувки“ и да разбереш какво преживява.
„Каръл Роджърс описва влиянието на емпатията по следния начин: „Когато някой те изслушва истински, и не те осъжда, нито се опитва да поеме отговорност вместо теб… това е невероятно чувство. Когато усетя, че съм чут, започвам да възприемам своя свят по различен начин, който ми помага да продължа напред. Удивително е как неща, които изглеждат непреодолими, се преодоляват, когато някой те изслуша. Как елементите от хауса се подреждат, когато някой наистина те чуе.““ Из „Общуване без агресия“
-
Образователен коучинг
Същността на коучинга е да премахва различни бариери, които ограничават тийнейджърите и възпрепятстват развиването и усъвършенстването на техните таланти и потенциал.
С помощта на образователния коучинг децата oвладяват различни техники за преодоляване на вътрешните и външни бариери, стават по-уверени в себе си и във възможностите си. Осъзнават и разбират колко е важна нагласата им към дадено начинание и как тя е пряко свързана с крайния резултат, който получават.
Истина е, че нашите мисли оказват силно влияние върху нашето представяне. Често вярванията, които имаме ни спират да пробваме нещо ново и непознато. Оказват влияние върху чувствата ни, както и на това как сами се оценяваме и възприемаме. Същото се случва и с децата.
-
Терапевтични игри
Tерапевтичната игра използва методът на психодрамата и има за цел да запознае участника със скрити чувства и емоции, които той самият изпитва в разиграната ситуация и скритите чувства и емоции, които останалите участници изпитват. Играта развива спонтанност и креативност, които помагат за по-лесно общуване с връстници или възрастни и за по-бързата адаптация в различни социални групи. Играта дава възможност в защитена и толерантна атмосфера тийнейджъра да експериментира безопасно със социално ролеви модели, което му дава опитност да се справи по-добре с непознати и непредвидени ситуации.
Курсът включва теоретично представяне на модела на ненасилствена комуникация и емпатично свързване, практически упражнения и възможност за разглеждане на лични ситуации и казуси. Важно е личното преживяване в рамките на семинара да даде увереност за експериментиране и прилагане на наученото във времето между отделните срещи и след приключване на курса. Ще бъде дадена обратна връзка към родителите как биха могли да подкрепят децата си, като спазим всички условия на конфиденциалността на чутото в групата.
Основните теми, които ще бъдат засегнати и разисквани на срещите ще бъдат предложени и избирани от участниците в групата, така че да откликват на актуалните теми на младите хора. Ще дискутираме и разгледаме теми свързани със себепознанието, изборите, които се правят, приятелството, бандите, училището, любовта, личното пространство, родителите.
Личната мотивацията на тинейджърите за включване в курса, би допринесла за тяхното активно участие и преживяване на цялостния процес, което ще им донесе по-голяма удовлетвореност на финала.
Курсът е замислен като поредица от 10 срещи по 2 часа.
Тийнейджърите се разделят на две възрастови групи: 11-13 год. и 14-17 год.
Кога:
Сутрешна група: понеделник – 30.09., 7, 14, 21 и 28.10., 11, 18 и 28.11., 2 и 9.12.2019г. от 10ч. до 12ч.
Следобедна група: петък – 4, 11, 18 и 25.10., 8, 15, 22 и 29.11., 6 и 13.12.2019г. от 14.30ч. до 16.30ч.
Къде:
гр. София, ул. Бигла 44, ет.1
Цена за участие:
350 лв. за единично участие, която включва участие в 10 групови срещи за тийнейджърите, материали и обратна връзка в края на курса за родителите.
Минимален брой участници – 6, максимален – 8
Водещи: Зорница Трифонова и Борислава Петрова
Зорница Трифонова – майка на три деца на 13, 10 и 4 години, обучител и водещ на курсове за родители, деца и учители по ненасилствена комуникация и емпатично общуване.
„Наблюдавайки по – големите си децата забелязах силните емоции, които ги заливат и много често трудно успяват да разбират и овладяват; объркването което им носи порастването; тежеста на очакванията на родители и приятели към тях; излизането от защитената семейна среда и преминаването към по – голяма самостоятелността, която както дава свобода, така е и свързана с отговорностти; физическите промени които настъпват в телата им и дискомфорта, който причиняват те на моменти; преминаването от безгрижното детство към зрялостта.
Дадох си ясна сметка колко е трудно за децата в тинейджърските години да се справят с новия етап от живота си сами, без подкрепа. Осъзнах нуждата от създаването на пространство, в което те да получават не само подкрепа и разбиране, а и да учат и да експериментират, чрез нови похвати на общуване, да опознаят себе си и да се харесват такива каквито са като осъзнават собствената си роля и значимост.
В работата ми с деца до момента, забелязах колко положителен е ефекта върху тях когато бъдат чути, когато получат емпатия за ситуация или проблем, който имат и с каква лекота преодоляват силната емоция, която ги е владяла или намират сами решения, които не са успявали да измислят преди това. Водена от желанието си да подкрепя тинейджърите, като ги изслушвам с емпатия и да им предам умението да общуват чрез емпатия, аз се включвам във Време за тийнейджъри.“
Борислава Петрова – психотерапевт, социолог и мечтател. Водещ на терапевтични групи за деца и тийнейджъри.
„Мечтая децата да растат в безгрижни игри и по-леко да се случва навлизането им в света на големите. Дълго време работих с деца между 2 и 5-годишна възраст, сега тези деца станаха тийнейджъри и родетелите им често ми споделят за трудностите, които преживяват заедно с вече порасналите си децата. Замислих се колко трудно ми беше на мен в този период – в училище – не бях сред популярните, не знаех как да общувам с по-големите от мен, нямаше възрастен, с когото да споделя или да помоля за съвет, а родителите ми в своето безсилие избягваха важните за мен теми. Тогава мечтаех да има някой възрастен, който да ме чуе, да ме разбере, да ми обясни, да ме подкрепи. Сега мечтая да имам възможност да подкрепя тийнейджъри и родителите им.“
За допълнителна информация и записване:
- z.trifonova@communication-academy.eu
- тел: +359888449678 – Зорница Трифонова
- тел: +359897326620 – Борислава Петрова
Регистрация:
Записването става след като заявите желание за участие на посоченият имейл адрес и направите плащане по сметка, която ще ви бъде предоставена.
С изпращането на имейл за допълнителна информация и/или регистрация се съгласявате личните ви данни (име и електронна поща) да бъдат използвани за кореспонденция около организацията и провеждането на „Teen Time – Време за тийнейджъри“