
Въведение в ненасилствената комуникация за учители и работещи с деца в училищна възраст
- Варна 1 юни 2019г.
- Бургас 2 юни 2019г.
- София 8 юни 2019г.
- Пловдив 9 юни 2019г.
Усилията на съвременните учители, освен да предават знания, са съсредоточени и върху това детето да расте като самостоятелна и уверена личност, да усвои умения за общуване и работа в екип, да се научи да овладява конфликтни ситуации и да отстоява себе си, без да напада или унижава другите. Справянето с конфликтните ситуации и овладяването на емоционалните състояния на учениците понякога отнема доста време и енергия на учителите и може да доведе до разочарование, умора, безсилие и загуба на мотивация.
„Учене и преподаване в партньорство и от сърце” е семинар, който подкрепя учителите и работещите с деца в тази нелека задача чрез развиване на следните умения:
- Изслушване (на учениците) с емпатия – разпознаване на емоции и потребности зад думите и действията;
- Изразяване чрез използване на модела на ненасилствена комуникация – наблюдение, емоция, потребност и молба;
- Разрешаване на конфликти по мирен начин – подхода Печеля – Печелиш;
- Емпатия към себе си.
Семинарът включва следните темите:
- Как да изграждаме емоционална връзка с децата и да ги зачитаме като равностоен партньор в общуването и преподаването;
- Как да се изразяваме и да отстояваме себе си, когато не сме съгласни, без да вменяваме вина или изискваме;
- Как да слушаме и чуваме, без да съдим и преценяваме;
- Как да подкрепяме децата в конфликтни ситуации и да им помагаме да ги разрешават с мирен диалог;
- Как да развиваме емоционалната грамотност на децата заедно с преподаването;
- Как да съхраняваме себе си в процеса на преподаване и да не „прегаряме“.
Формат:
Обучителният семинар е разделен в две части:
Първа част – еднодневно обучение за въвеждане в теорията на ненасилствената комуникация и емпатичното общуване, практически упражнения, разглеждане на казуси.
Втора част – дистанционна форма в рамките на 4 седмици, през които на участниците ще бъдат изпращани допълнителни материали и упражнения по теми, които са свързани с ежедневната им работа и практика с учениците. Ще бъде създадена и специална обща група за всички участниците в обучението във Фейсбук, където могат да се обсъждат казуси и да се задават въпроси. Предимството на подобна група е, че в процеса на практика учителите могат да получават насоки и подкрепа от водещите на семинара, а също така и да се обогатяват и обменят опит със своите колеги.
Подобен формат, в който се съчетават присъствено и дистанционно обучение, позволява теорията и практиката се допълват и да се създават устойчиви във времето умения в участниците. Заедно с това за участниците се осигуряват повече гъвкавост и свобода, които са важни в съвременния динамичен начин на живот.
Примерна Програма:
Присъствено обучение:
- Въведение в ненасилствената комуникация
- Каква е ролята на емоциите
- Запознаване с потребностите
- Емпатия към себе си
- Слушане с емпатия
- Изразяване по 4 –те стъпки на ННК
- Разрешаване на конфликти между децата
- Практически упражнения и разглеждане на казуси
Дистанционна форма:
- Теми, които ще бъдат застъпени в материалите, които ще се изпращат периодично на участниците:
- Дисциплина, правила и граници
- Емпатия в процеса на преподаване
- Насърчаване на децата да учат през личната им мотивация
- Как да заменим Трябва с Аз избирам
- Даване на емпатия на група деца
- Агресията между децата или как да се справяме с гнева
За метода:
Ненасилствената комуникация е метод за общуване, създаден от американския психолог д-р Маршал Розенберг (www.cnvc.org), който съчетава позитивната психология на Карл Роджърс и философията за ненасилие на Махатма Ганди. Самият метод включва използването на 4 стъпки при изразяването и изслушването, които имат за цел отправянето на ясни послания и намаляване на фините форми на насилие в думите, което като резултат води до намаляване на конфликтите и неразбирателствата. Тези фини форми на насилие могат да бъдат различни преценки (той/тя не ме уважава, не ме зачитат), обвинения (как не те е срам, не се прави така), поставяне на етикети (глупав, умен, добър, лош) и др. Съществено значение в тази комуникация се отделя на осъзнаването и включването в общуването на човешките емоции и на човешките потребности, като за последните се смята, че са корените на емоциите, които изпитваме. Под потребности се има предвид базови нужди като вода, храна, сън, почивка, игра, движение и др. и по-духовни нужди или ценности като любов, доверие, уважение, разбиране, развитие, признание и др.
Емпатията в контекста на ненасилствената комуникация е умението да изслушваме и да се свържем с другите през емоциите, които преживяват, и през потребностите, които са провокирали емоциите им. Емпатия е да можеш да се поставиш на мястото на някой друг, „да влезеш в неговите обувки“ и да разбереш какво другият преживява.
„Карл Роджърс описва влиянието на емпатията по следния начин: „Когато някой те изслушва истински, и не те осъжда, нито се опитва да поеме отговорност вместо теб… това е невероятно чувство. Когато усетя, че съм чут, започвам да възприемам своя свят по различен начин, който ми помага да продължа напред. Удивително е как неща, които изглеждат непреодолими, се преодоляват, когато някой те изслуша. Как елементите от хаоса се подреждат, когато някой наистина те чуе.““ (Из „Общуване без агресия“)
За водещите:
Зорница Трифонова – обучител и водещ на програми за родители, деца и учители по ненасилствена комуникация и емпатично общуване към Communication Academy.
През 2010 год. Зорница преминава обучение по Ненасилствена комуникация по метода на д-р Маршал Розенберг. От 2011 год. е част от екипа на Communication Academy като водещ на програми за деца за емоционална грамотност, курсове за тийнейджъри, обучителни програми и курсове за родители и учители по ненасилствена комуникация. През 2013 год. преминава през обучение по „Образователен коучинг“ с водещ Илдико Кудлик. През 2017-2018 год. е част от професионалния курс за емпатия “Via Empathica”, който надгражда професионалните ѝ умения.
Камен Киров – учител в начален етап, учител по дисциплините от философски цикъл в гимназиален етап и заместник-координатор на Звеното от обучители на Национален младежки форум (НМФ).
Започва навлизането си в света на Ненасилствената комуникация през 2015г. с обучението „Тишината в думите“. Същото повтаря през 2018г, а 2018-2019 преминава курса по емпатия „Via Empathica”. Практикува и преподава методите на ННК с ученици в начален етап през 2016-2018, а понастоящем – и с ученици от гимназиален етап. От 2013г. се занимава с метода „Философия за деца“ в детски градини, минава обучение по „Учене чрез преживяване“ и други курсове за обучители с фокус върху неформалното образование. От края на 2017г. е и сертифициран фасилитатор на „Игра за световен мир“. От 2019г. активно участва в провеждането на Кинофестивала „(Не)Възможното образование“ с организирането му в град Добрич и провеждането на работилници по „ННК в училище“ в София, Варна и Добрич. От 2019г. е част от екипа на Communication Academy.
За Communication Academy:
Communication Academy е обучителна организация с централен фокус популяризиране на метода на Ненасилствена комуникация и Емпатично общуване в България, както и въвеждането му в различни сфери на живота – семейство, училище, работно място. От 2010 год. досега са проведени множество обучения за учители в държавни, частни и свободни форми на обучение – детски градини, училища, занимални, образователни и обучителни центрове. През годините са организирани форуми и дискусионни срещи, насочени към образователния сектор. Екипът на Communicatin Academy е участвал в различни конференции, форуми и срещи, организирани от партньорски организации в сферата на образованието.
Освен в образованието Communication Academy насочва усилия и подпомага бизнес организациите в изграждане на ангажираност сред служителите за постигане на фирмени цели и по-високи резултати в работата. Чрез иновативни методи на обучение, комуникация и консултация вътре в екипите се внасят ефективност, вдъхновение и иновация в работния им процес.
Цена за обучението:
160 лева с включено ДДС за индивидуално участие.
Цената включва 1 присъствен ден и 4 седмици дистанционна форма, участие във Фейсбук група, материали и сертификат за завършен курс.
Ако желаете да се запишете заедно с ваши колеги или да обучите учители от вашия екип, може да се възползвате от следните отстъпки: за двама участника от една и съща организация – 10% отстъпка, за 3-ма или повече -20% отстъпка от цената за индивидуално участие.
Брой участници:
- Минимален брой – 12 човека
- Максимален брой – 20 човека
(При записване на по-малко участници от минималния брой, обучението ще бъде отменено или преместено за друга дата. При желание участниците могат да посетят обучението в някой от другите градове или таксата им да бъде възстановена.)
Кога:
- Варна – 01 юни 2019г.
- Бургас – 02 юни 2019г.
- София – 08 юни 2019г.
- Пловдив – 09 юни 2019г.
Къде:
Допълнително ще бъдат посочени местата за провеждане на присъственото обучение по градове.
Записване:
Записването става, когато заявите желанието си за участие на посоченият имейл адрес и направите превод на таксата по банкова сметка на Communication Academy. За сумата се издава фактура.
За въпроси и записване:
Зорница Трифонова e-mail: z.trifonova@communication-academy.eu; тел: +359 888 449 678
С изпращането на имейл за допълнителна информация и/или регистрация се съгласявате личните ви данни (име и електронна поща) да бъдат използвани за кореспонденция около организацията и провеждането на семинара “Учене и преподаване в партньорство и от сърце“.
Ако сте директор или управител на обучителна организация и искате да направим индивидуално обучение за вашия екип, може да се свържете с нас.