
Ненасилствена комуникация за учители
Ненасилствена комуникация за учители и работещи с деца в училищна възраст
Дистанционна форма 24.04.– 30.05.2020
Да си учител в днешно време не е лека задача. Изискванията и очакванията към преподавателите се увеличават все повече с всеки изминал ден. Преподаването не се свежда само до предаване на знания, а и до емоционална връзка с учениците, развиване на техните емоционални и социални умения, справяне с казусите и предизвикателствата пред новото поколение деца и променящото се общество, мотивиране и насърчаване на естествената любознателност на учениците, креативност и иноваторство, множество административни и бюрократични изисквания. За да се постигне това, са необходими както добра теоретична подготовка по преподаваната дисциплина, така и находчивост, гъвкавост, изобретателност, високо ниво на емоционална интелигентност, умения за управляване на конфликти, търпение, спокойствие и вътрешен баланс.
Разбирайки предизвикателствата, пред които е изправен съвременният учител, и познавайки потенциала и възможностите, които ненасилствената комуникация има, за да откликне на неговите нужди, ние създадохме този курс като подкрепа към българските учители.
Курсът „Ненасилствена комуникация за учители“ цели да развиете следните умения:
- Изслушване на учениците с емпатия – разпознаване на емоции и потребности зад думите и действията;
- Изразяване чрез използване на модела на ненасилствена комуникация – наблюдение, емоция, потребност и молба;
- Разрешаване на конфликти по мирен начин – подхода Печеля–Печелиш;
- Емпатия към себе си.
Курсът е разработен така, че да представи както теорията на ненасилствена комуникация, така и практическото ѝ приложение в ежедневната работа на учителите. Темите, които са подготвени, дават знания и умения, които са полезни както в професионален, така и в личен план.
Основни теми:
- Принципи на ненасилствената комуникация;
- Свързващата роля на емоциите и тяхното място в живота ни;
- Къде се крият корените на емоциите? Универсални потребности;
- Силата на емпатията, когато искаме да чуем и разберем учениците си;
- Емпатия към себе си, като превенция на „професионалното прегаряне“;
- Емпатия в процеса на преподаване;
- Модел на изразяване в ненасилствената комуникация;
- Разрешаване на конфликти по мирен начин;
- Скритите ресурси на ненасилствената комуникация – дисциплина, правила и агресия;
- Партньорство между учители и ученици;
- Уменията за ненасилствено общуване в подкрепа на развиването на емоционалната интелигентност на учениците;
- ННК в практиката на учителя.
Формат:
Курсът е замислен изцяло като дистанционна форма. Веднъж седмично в рамките на 5 седмици участниците ще получават на електронната си поща материали, които могат да четат и преглеждат в удобно за тях време. В материалите ще бъдат включени: теоретично представяне на метода, примери, задания за самостоятелна работа и упражнения. В специално създадена за целите на обучението ФБ група всеки от участниците ще може да задава въпроси, да дискутира и обсъжда теми свързани с курса. През периода на обучението могат да се организират 2-3 онлайн срещи с водещите на курса при заявено желание от страна на участниците. Тези срещи ще се уточнят след началото на курса с участието на всички в групата.
Кога:
Курсът стартира на 24 април, когато ще бъдат изпратени първите материали за самостоятелна работа, и приключва на 30 май. В този период от участниците НЕ се изисква да присъстват онлайн в конкретни дни или часове.
Водещи:
Зорница Трифонова – обучител и водещ на програми за родители, деца и учители по ненасилствена комуникация и емпатично общуване към Communication Academy.
През 2010 год. Зорница преминава обучение по Ненасилствена комуникация по метода на д-р Маршал Розенберг. От 2011 год. е част от екипа на Communication Academy като водещ на програми за деца за емоционална грамотност, курсове за тийнейджъри, обучителни програми и курсове за родители и учители по ненасилствена комуникация. През 2013 год. преминава през обучение по „Образователен коучинг“ с водещ Илдико Кудлик. През 2017-2018 год. е част от професионалния курс за емпатия “Via Empathica”, който надгражда професионалните ѝ умения.
Камен Киров – учител в начален етап, учител по дисциплините от философски цикъл в гимназиален етап и заместник-координатор на Звеното от обучители на Национален младежки форум (НМФ).
Започва навлизането си в света на Ненасилствената комуникация през 2015г. с обучението „Тишината в думите“. Същото повтаря през 2018г, а 2018-2019 преминава курса по емпатия „Via Empathica”. Практикува и преподава методите на ННК с ученици в начален етап през 2016-2018, а понастоящем – и с ученици от гимназиален етап. От 2013г. се занимава с метода „Философия за деца“ в детски градини, минава обучение по „Учене чрез преживяване“ и други курсове за обучители с фокус върху неформалното образование. От края на 2017г. е и сертифициран фасилитатор на „Игра за световен мир“. От 2019г. активно участва в провеждането на Кинофестивала „(Не)Възможното образование“ с организирането му в град Добрич и провеждането на работилници по „ННК в училище“ в София, Варна и Добрич. От 2019г. е част от екипа на Communication Academy.
За метода:
Ненасилствената комуникация е метод за общуване, създаден от американския психолог д-р Маршал Розенберг (www.cnvc.org), който съчетава позитивната психология на Карл Роджърс и философията за ненасилие на Махатма Ганди. Самият метод включва използването на 4 стъпки при изразяването и изслушването, които имат за цел отправянето на ясни послания и намаляване на фините форми на насилие в думите, което като резултат води до намаляване на конфликтите и неразбирателствата. Тези фини форми на насилие могат да бъдат различни преценки (той/тя не ме уважава, не ме зачитат), обвинения (как не те е срам, не се прави така), поставяне на етикети (глупав, умен, добър, лош) и др. Съществено значение в тази комуникация се отделя на осъзнаването и включването в общуването на човешките емоции и на човешките потребности, като за последните се смята, че са корените на емоциите, които изпитваме. Под потребности се има предвид базови нужди като вода, храна, сън, почивка, игра, движение и др. и по-духовни нужди или ценности като любов, доверие, уважение, разбиране, развитие, признание и др.
Емпатията в контекста на ненасилствената комуникация е умението да изслушваме и да се свържем с другите през емоциите, които преживяват, и през потребностите, които са провокирали емоциите им. Емпатия е да можеш да се поставиш на мястото на някой друг, „да влезеш в неговите обувки“ и да разбереш какво другият преживява.
„Карл Роджърс описва влиянието на емпатията по следния начин: „Когато някой те изслушва истински, и не те осъжда, нито се опитва да поеме отговорност вместо теб… това е невероятно чувство. Когато усетя, че съм чут, започвам да възприемам своя свят по различен начин, който ми помага да продължа напред. Удивително е как неща, които изглеждат непреодолими, се преодоляват, когато някой те изслуша. Как елементите от хаоса се подреждат, когато някой наистина те чуе.““ Из „Общуване без агресия“
Цена за обучението:
160 лева с включени ДДС за индивидуално участие.
Цената включва 5 седмици дистанционна форма и участие във Фейсбук група, материали и сертификат за завършен курс.
Ако желаете да се запишете заедно с Ваши колеги или да обучите учители от Вашия екип, може да се възползвате от следните отстъпки: за двама участници от една и съща организация – 10% отстъпка, за 3-ма или повече –20% отстъпка от цената за индивидуално участие.
Записване:
Записването става, когато заявите желанието си за участие на посоченият имейл адрес и направите превод на таксата по банкова сметка на Communication Academy. За сумата се издава фактура.
Краен срок за записване: 20.04.2020 (включване след този срок ще е възможем само при наличие на останали свободни места)
За въпроси и записване:
Зорница Трифонова:
- e-mail: z.trifonova@communication-academy.eu;
- тел: +359888 449 678
С изпращането на имейл за допълнителна информация и/или регистрация се съгласявате личните ви данни (име и електронна поща) да бъдат използвани за кореспонденция около организацията и провеждането на курса.
Ако сте директор или управител на обучителна организация и искате да направим индивидуално обучение за вашия екип, може да се свържете с нас.