Ненасилствената комуникация е метод за общуване, създаден от американския психолог д-р Маршал Розенберг, който съчетава позитивната психология на Каръл Роджърс и философията за ненасилие на Махатма Ганди. Самият метод включва използването на 4 стъпки при изразяването и изслушването, които имат за цел отправянето на ясни послания и намаляване на фините форми на насилие в думите, което като резултат води до намаляване на конфликтите и неразбирателствата. Съществено значение в тази комуникация се отделя на осъзнаването и включването в общуването на човешките емоции и на човешките потребности, като за последните се смята, че са корените на емоциите, които изпитваме.
Методът на Ненасилствена комуникация е широко застъпен и успешно се прилага в много училища по света. През последните години все повече български учители в училища и детски градини, включват принципите заложени в метода в своята работа с децата. Те споделят, че използвайки езика на емоциите и потребностите, в ежедневното преподаване, не само намаляват конфликтите и трудните ситуации, но и учат децата на емоционална грамотност. Изслушвайки и зачитайки своите възпитаници ги подкрепят да са по – концентрирани и фокусирани върху учебния процес. Това от своя страна води до по – висока степен на удовлетвореност за самите учители.
„Всяко действие е резултат от потребност“ е ръководство за учителите, които искат да използват и прилагат ненасилствена комуникация в работата със своите ученици. Ръководството е разделено на две части. В първата ще намерите упражнения и идеи как да се подкрепяте като използвате ненасилствена комуникация. Във втората част ще намерите много идеи за упражнения и игри, които може да провеждате със своите ученици. По този начин може да ги учите да се изразяват ненасилствено, да развиват своят речник за емоциите и потребностите, както и да им полагате да се справят и сами в трудни ситуации.
Ръководството „Всяко действие е резултат от потребност“, може да бъде успешно използвано и много полезно и за родителите, които искат да развиват умения за ненасилствена комуникация с децата си.
Ръководството е допълнение към филм посветен на прилагането на ненасилствена комуникация в училище, който скоро ще намерите с превод на български език на тази страница.
Безплатни ресурси в помощ на учителя:
- Карти на емоциите и потребностите
- Ръководство „Всяко действие е резултат от потребност“ (формат 1)
- Ръководство „Всяко действие е резултат от потребност“ (формат 2)
- Ръководство „Всяко действие е резултат от потребност“ (формат 3)
Всяко действие е резултат от потребност
„Всяко действие е резултат от потребност“ е филм създаден и любезно предоставен за свободно ползване от Кирстен Кристенсен, сертифициран обучител, семеен терапевт и медиатор.
Филмът се основава на идеята, че конфликтите са неизбежни, но също така могат да бъдат основа за развитие на социални и лични умения – ако успеем да се доближим и да се съсредоточим върху потребностите зад конфликта. Филмът представя инструменти за разбиране и работа с конфликт, като описва факти, чувства и потребности, и изисква конкретно действие.
Филм 1 от 5: Култура на мира в училище с ННК – Всяко действие е резултат от потребност. Въведение в ННК в училищата.
Слушаме как учител на деца в предучилищна възраст разказва за опита си с ННК и как методиката е променила социалната среда в класната стая. Запознават ни и с конфликт между две деца в предучилищна възраст.
Филм 2 от 5: Култура на мира в училище с ННК – От конфликт към връзка.
Показва как учителят разрешава конфликта от филм 1, като използва четирите принципа на ненасилствената комуникация (наблюдения, чувства, нужди, искания). Разработени са сцени от филм 1.
Филм 3 от 5: Култура на мира в училище с ННК – Поемане на отговорност за собствените ни чувства.
Продължени са сцените от филм 1 и е показано подробно как флашкартите с чувства и потребности помагат на децата да опишат своите чувства и потребности в контекста на конфликта.
Филм 4 от 5: Култура на мира в училище с ННК – Емпатия към другите, разбиране на другите.
Вижте как децата се опитват да отгатнат чувствата и потребностите на другите, докато учителят им помага да се свържат по-пълно и да придобият по-нататъшно знание от конфликта.
Филм 5 от 5: Култура на мира в училище с ННК – от гняв към съпричастност, Мона и Мохамед.
Мохамед от 6-ти клас и учителката Мона ни описват как техният разговор за чувствата и потребностите им е помогнал да разберат гнева и да открият съпричастност един към друг.
ПРОИЗВЕДЕНО ЗА: Асоциация LIVKOM
ННК инструктор и консултант: Кирстен Кристенсен, kirsten@livets-sprog.dk, мобилен +45 4035 0955.
СПОНСОРИРАН ОТ: Датското Министерство на образованието Продуцент: Мариане Расмусен
ПРЕВОД И АДАПТАЦИЯ НА АНГЛИЙСКИ ЕЗИК: Tone Productions и Греъм Тиминс от The Right Word
ПРЕВОД НА БЪЛГАРСКИ ЕЗИК – в рамките на Кинофестивал „(не)Възможното образование“с помощта на ННК специалисти от Communication Academy